Na blogu to zdá se spí, ale nenechte se mýlit…nezahálíme! Užíváme si krásný podzim a na delší psaní nějak nezbývá čas.


Jsme hodně v přírodě. Sbíráme, co nás do nosu cvrnkne a tvoříme. Venku, doma, spolu s dětmi, někdy i sami. Tak nějak přišla múza a toho se musí využít!

“Inspirace totiž není nikdy dost!”

To je moje oblíbené heslo a tak vás zkusím inspirovat, jak trávíme všední i nevšední dny.

Slunečný a teplý podzim nás vylákal ven. A bez košíku či plátěné tašky/pytlíku se to neobešlo. Plnili jsme je kaštany, žaludy, šípky, jablíčky, hložinkami, klacky a proutky, šiškami, barevným listím, peřím, ulitami, hříbky, ořechy, jahodovým listím,…

Šípky, hložinky, hříbky a jahodové listí sušíme, ze žaludů děláme mouku a kávu (o tom až někdy potom), kaštany používáme na různé hry, počítání, písmena, tvary, domečky. Oblíbené je i “koupání v kaštanech”, kdy nasypu kaštany do velké nádoby a divoženky si v tom “koupou” nohy (a ruce). Skvělá je hromada kaštanů na různé schovávačky, kdy mezi kaštany dáme menší předměty a děti je musí najít, osahat, popsat … Zavázané oči hru pozvednou o další level.

S pomocí provázku a (ba)vlnek vznikly nádherné přírodní lapače snů. Tvořili jsme doma i venku s přáteli. Spí se nám bájo!

Taky jsme opékali na ohni. Špekáčky to nebyly, i když i veganské existují a vypadají stejně uměle, jako ty pravé 😊. Zadělali jsme na hady a povedli se náramně. Těsto je velice jednoduché, lze ho obměňovat dle potřeby a chuti. Stačí vyměnit třeba koření a hned máme jinou dobrotu na světě. Experimentovat můžete také s moukami.

háďata na ohni, recept
háďata na ohni

Hadi jsou výborní jen tak sami o sobě. Můžete je taky namáčet do oblíbené pomazánky (u nás je to cizrnová) a ty sladké potřít kokosovým olejem a poválet v panele. Zbyde-li nějaké těsto, rozhodně ho nevyhazujte! Doma z něj udělejte placky a opečte v troubě na 200°C dozlatova.

Slané placky jsou skvělá příloha k salátu, polévce, výborné s oblíbenou pomazánkou nebo poslouží jako základ na pizzu. Sladké můžete potřít marmeládou nebo povidly a boule za ušima jsou jasné.

háďata na ohni

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *