KDOULOVÁNÍ
Období kdoulí je tu!
Těším se na něj každý rok. Moc!
Miluju je a přiznám se, že víc jak kdoulovce, se kterými si je hodně lidí stále plete. I ty hojně najdete v tomto období. A mají v podstatě stejnou barvu (některé). A také voní…ale jinak než kdoule a také krásně.
Kdoule jsou plody kdouloně, vzhledem připomínají trochu hrušku, ty kulaté pak jabko.
Původem jsou z Asie, v antice byly symbolem plodnosti a lásky.
Kdoule jsou bohaté na pektin a velmi se tedy hodí k tepelné úpravě – vaření i pečení. Díky pektinu jsou skvělými pomocníky při střevních a žaludečních potížích, bolestech břicha, nadýmání apod.
V lidovém léčitelství se využívali také květy, listy i semena. Čaj z květů pomáhá při kašli. Na kašel a záněty v dutině ústní se dá využít i odvar ze semen. Semena totiž vytváří hlen, který potahuje sliznice ochrannou vrstvou.
Kdoule jsou úžasné na všelijaké tvoření v kuchyni. Využijete je do slaných i sladkých pokrmů.
Ve spoustě literatury se dočtete, že se nejí za syrova. To proto, že jsou trochu tvrdší a kyselkavé až trpké. Mě osobně syrové chutnají a přidávám si je v menším množství do smoothies a do zelených snídaňových kaší (smoothies bowl).
Jejich chuť však vynikne až tepelných zpracováním.
Slupka je poněkud tužší, nenechte se ale odradit.
Dužina po rozkrojení rychle hnědne. Pokud vám to vadí, lze kdoule pokapat trochou citrónové šťávy nebo dát do vody, kam přidáte trochu citrónové šťávy nebo (jablečného) octa.
TADY JE PÁR TIPŮ, JAK S KDOULEMI
KOUZLIT A TANČIT V KUCHYNI:
🌺 MARMELÁDY A PYRÉ
Díky pektinu mají skvělé zahušťovací vlastnosti (podobně jako jablíčka) a velmi se hodí na výrobu marmelád a ovocných pyré (přesnídávek). Kombinace jablíčka, kdoule a skořice je nesmrtelná a nikdy tím nic nezkazíte. Velmi se k sobě chutově hodí. Můžete však popustit uzdu své fantazie a zkoušet i divočejší kombinace – třeba s čerstvou kurkumou, zázvorem nebo šípky (bez chloupků a semínek).
A takové (ovocné) kdoulové či kdoulovo-jablečné pyré lze využít několika způsoby:
- skvělá svačinka pro malé i velké (do práce, do školy či školky)
- jsou velmi praktické na cesty – vezmete a jdete
- já je s oblibou dávám do koláčů nebo jimi plním třeba muffiny nebo rolky ze sladkého kváskového těsta
- do jáhelníku
- skvělé na ozdobu dezertů do skleniček a k vrstvení. Zároveň pokrm i osladí, takže není potřeba už i více přislazovat.
- jako dip k sušenému ovoci (super rychlá svačinka nebo i zdravé pohoštění pro návštěvy a dětské párty) nebo (domácím) sušenkám
- namazat na lívance, palačinky či vafle
- ve sladkém těstě nahradí vajíčko – jeden z triků, když chcete péct vegansky nebo zkrátka bez vajec
- ovocný pergamen– skvělý způsob jak originálně využít přebytky.

🌺 PEČENÉ KDOULE
Vynikající chuť získají kdoule pečením – a zase v kombinaci s jablíčky nebo hruškami. Pečení dodá celému pokrmu plnou jedinečnou chuť, úplně jinou než vaření. Budete se zalizovat.
Do pekáče lze přidat třeba jeřabiny, je to výtečné. Moje oblíbená kombinace.
Není potřeba ovoce sladit, chytrými triky se obejdete cela bez nich. A bude to báječně sladké, jak cumel 🙂

🌺 KDOULOVÉ ČATNÍ
Slaně-kyselkavá chuť se snoubí s jemnou nasládlostí v kdoulovém čatní.
To lze přidávat k jakémukoli slanému jídlu, dodá mu šmrnc.
Čatní a další způsoby zpracování a uchování nejen kdoulí sdílím v kurzu V RYTMU SEZÓNY.

🌺 DO KOLÁČŮ, DEZERTŮ I BUCHET
Lze je použít jako náplň do všelijakých sladkých dobrot.
Dají se použít nastrouhané do těsta, nebo z nich udělat pyré, které pak nanesete na těsto, na upečený koláč nebo jím naplníte Honzovy buchty. Lze je také podusit na kousky v hrnci nebo restovat na pánvi s oblíbeným koření (s jablíčky je to nejlepší kombinace).
Já moc ráda peču plněné košíčky alias variaci na mince pies (viz foto). Jsou skvělé jak ke kávičce, čaji i jako pohoštění pro návštěvy nebo na vánoční stůl.

🌺 DO ŠTRŮDLU
Podzim bez štrůdlu je jako hrnec bez poklice!
Stačí k jablíčkům nastrouhat trochu kdoulí, přidat skořici a vlašské ořechy a můžete mlaskat.
Návod na rychlý pivní štrůdl (vegan), který zvládnou i muži a větší děti najdete tu.

🌺 DO KVAŠENÉ ZELENINY
Ano, i tam je lze přidat. Kvašená zelenina je skvělý způsob, jak se seznámit se světem fermentace (kvašení) a také jak posílit svou imunitu a přinést si na talíř více živin.
Doma kvasíme zeleninu během celého roku. Rozhodně to není jen výsada podzimu, i když se to k tomuto období velmi hodí. Je totiž velký výběr surovin, paleta je velmi pestrá a také je to doba, kdy se projeví oslabení u spousty lidí. S příchodem chladnějších dní všichni kolem kýchají, smrkají a/nebo lehají s teplotou. Péče o sebe a své zdraví začíná třeba právě zde!
Velmi ráda vás provedu celým procesem, abyste si mohli nejen pochutnat, ale i posílit svůj mikrobiom a také svou imunitu.

🌺 DO DIVOKÝCH KVAŠENÝCH NÁPOJŮ
Kvašené limonády a další kvašené nápoje jsou stálicí v naší domácnosti. A na podzim do nich dávám i kdoule!
Výborná je třeba kvašená limča z kdoule, zázvoru a čerstvé kurkumy – která je plná živin a vitamínů, skvěle podpoří imunitu. Můžou ji pít i děti, tam jen pozor na ten zázvor, lze ji udělat i v jiné kombinaci (a bez zázvoru).
A co teprve cider z kdoulí a jablíček! Ovšem ten je pouze pro dospělé.

🌺 KDOULOVÝ LIKÉR
Předloni jsem zkoušela kdoulový likér v kombinaci s šípky.
Já na ty tvrdé alkoholy moc nejsem, raději likéry vyrábím, než bych je pila…hihi. Ale občas si ráda líznu a je to taky skvělý dárek pro blízké a rodinu.
Tak jen další inspirace, kterou můžete vyzkoušet a nechat roztančit svou fantazii.

🌺 DO NÁKYPŮ A JÁHELNÍKU
Plnit se jimi dají sladké nákypy nebo jáhelník.
A opět v různých podobách – nastrouhané nahrubo (syrové), ve formě pyré či marmelády nebo i pečené či dušené s trochou skořice. Vše se dá takto krásně využít.

🌺 DO OVOCNÝCH OCTŮ
Ovocné octy bývají u nás nedoceněné. Jsou skvělými parťáky v kuchyni a jejich použití je velmi pestré. Bohužel většina lidí nemá o tom ani páru a je to velká škoda.
Naštěstí o nich mluvím pořád dokola – co je rok dlouhý – a tak věřím, že si je oblíbíte přinejmením tak jako já a budete jim věnovat více pozornosti.
Dnes už se octy dají koupit na různých místech, nicméně sortiment je stále velmi omezený a také ne všechny kupované octy jsou ‚živé‘. Tedy ne všechny obsahují živé kultury. A to chcete! Výroba octů je jednoduchá, je však potřeba trochu lásky, péče a času, aby se věci mohly udít.
No a je jasné, že kdoule lze na octy také použít. Mezi mé nejoblíbenější a TOP octy patří kromě jahodového a jablečného také právě ten jablečno-kdoulový.
Ráda k nim přidávám šípky růže šípkové nebo svraskalé a také brusinky.
Výroba octů včetně tématu ‚když se nedaří‘ (tedy troubleshootingu) je součástí kurzu DIVOKÉ NÁPOJE.

🌺 SUŠENÉ KDOULE
Kdoule nakrájejte na menší kousky nebo kolečka a usušte v sušičce na ovoce. Pokud žádnou nemáte, lze sušit v troubě na nízký stupeň (50°C) s pootevřenými dvířky. Můžete je zajistit třeba vařečkou.
Takto usušené kdoule skladujeme v uzavřené sklenici. Vydrží opravdu dlouho.
A co s nimi?
Mám pro vás 2 skvělé tipy, které já sama moc ráda využívám:
- do čaje – sušené kdoule dávám do čaje společně s bylinkami
- prášek z kdoulí – usušené kdoule lze rozmixovat na prášek a využít třeba do sladkých těst (lívance, plaačinky, koláče a buchty) nebo při výrobě marmelád. SUPER TRIKEM je přidat tento prášek k ovoci (ze kterého vaříme marmeládu) a které neobsahuje tolik pektinu. Kdoule mají pektinu dost a lze jimi marmeládu zahustit.

🌺 DO OVOCNÉHO PERGAMENU
Už jsem to tady zmiňovala, ale ještě to vypíchnu, ať to nezapadne.
Lze z nich udělat parádní ovocný pergamen. Můžete zkoušet různé kombince. Kdoule chvíli povařte/poduste a rozmixujte se zbylým ovocem. Takto krásně vynikne jejich chuť. A nezapomeňte na vanilku! Je to s ní božské…
Návod na ovocný pergamen najdete tady.
A tady pak Jablečný pergamen s šípky, kam lze kdoule také přidat.

🌺 KDOULE FERMENTOVANÉ V MEDU
Ano, i takové hokusy pokusy můžete dělat.
Lze je pak používat třeba do snídanových kaší nebo na lívance a palačinky.

🌺 DO OMÁČEK, POLÉVEK ČI ČOČKOVÉHO DHALU
Pokud rádi experimentujete v kuchyni, můžete vyzkoušet přidat kousek kdoule i do slaných jídel. Zjemní je.
KDE SEHNAT KDOULE?
No to jsou sice super tipy, ale kde vzít ty kdoule? Pokud vám zrovna nerostou na zahradě, může to být trochu oříšek.
Dělala jsem si takový malý průzkum na sociálních sítích. Většina z vás je zná a už se s nimi v životě někdy setkala. Valná většina je ovšem nevyužívá. A moc mě zajímalo proč!
A ani můj odhad se nemýlil. Nemáte k nim přístup.
Já nejsem o nic jiná než většina z vás. Nemám žádné speciální podmínky, ani extra známosti.
Bydlím dokonce v menším městě (bez zahrady – jen s balkónem, kam kdouli nenacpu). A přesto každý rok kouzlím s kdoulemi. Jak je to možné?

Mám po vás hned několik tipů a triků, které já sama velmi využívám. Když jsem je totiž opravdu chtěla, musela jsem popustit uzdu své fantazie a najít si k ním cestu. Po několika letech této praxe vám můžu říci, že to funguje báječně!
Kde sehnat kdoule:
🌺 Vyražte na obchůzku svého okolí!
Vemte psa, děti nebo jen sami sebe a vyražte na procházku a omrkněte své blízké okolí – vesnici i město. Možná budete velmi překvapeni! Možná kolem jedné takové totiž chodíte pravidelně, jen to nevíte. Otevřete své oči a dívejte se, pozorně.
Kdouloně bývají okrasou mnoha zahrádek, lidi je však často nepoužívají a nebo neví co s nimi. Velká škoda, nechat to jen tak napospas.
A až nějakou najdete, zazvoňte! Zeptejte se, zda si můžete pár kdoulí vzít. I se strachem v žaludku. Udělejte to! Nemáte co ztratit, ba naopak. Můžete být velmi mile překvapeni, koho potkáte. Mě už se to stalo mnohokrát.
Ano, zvonit na cizí lidi není pro mě úplně komfortní zona. Je to tak trochu dobrodrůžo a ano, mám motýlky v břiše. I přesto do toho jdu. A kolik už jsem takto potkala milých lidí! Nejen, že jsme si parádně povykládali, ale navázala jsem i mnohá krásná přátelství. Je totiž možné, že dostanete mnohem víc než pro co jste si přišli.
🌺 Zeptejte se sousedů/kamarádů/kolegů
Líná huba, holé neštěstí! A žádné kdoule!
Není nic jednoduššího, než se zeptat kamarádů, kolegů v práci, sousedů nebo známých. A ano, je možné, že oni sami kdouloň mít nebudou, ale můžou znát někoho ze svého okolí kdo má a neví co s tím. Nebo toho má moc a neví co s tím. Nebo jim jen zkrátka padají na zahradě na zem.
🌺 Vyražte na místní nebo blízký trh
Vyrazit na trh je skvělý nápad. Najdete tam spoustu místních výpěstků a můžete tím podpořit lokální pěstitele nebo nějakou tu babičku a dědečka. A třeba tam objevíte i kdoule! A pokud ne, za zeptání nic nedáte. Možná někdo bude znát někoho…vždyť víte jak to chodí..
🌺 Využijte sociální sítě I
Sociální sítě jsou jako stvořené pro takové hledání. Jednoduše si na FB nebo IG dejte příspěvek, že hledáte kdoule.
🌺 Využijte sociální sítě II
Využít můžete takto i nějakou skupinku (na FB třeba), která je zaměřená na pěstování nebo sběr a využívání plodů nebo k výměně věcí/výpěstků apod.. Prostě nějakou, která se tématicky hodí. Ideálně místní nebo z blízkého okolí, ať nemusíte pro kdoule přes půl republiky.
🌺 Na FB na Marketplace
Ano, i tam lidi nabízejí svou úrodu. To byste se divili, kolik plodů já takto sehnala, a za pár korun!
🌺 Dás si inzerát
Někam na veřejnou nástěnku – mívají takové v některých supermarketech, i ve městech na určitých místech. Možná kolem nějaké chodíte a ani to nevíte. Tak to napište a vylepte! Hezky po staru.
🌺 Přes ‚na ovoce‘
Existuje platforma/aplikace, kde najdete lokaci volně přístupných stromů, keřů a dalších rostlin. Více se dozvíte tu:
Uvidíte, že se na vás budou za chvíli usmívat z košíku!
Jak to dělám nejčastěji já?
Kombinuji některé z výše uvedených bodů. Už vím, kde hledat. Vím také, kdo kdoule má. Díky předešlým letům hledání a ptaní se. Nedávno jsme třeba s kamarádkou zvonily u cizí paní. Jak se říká: líná huba, holé neštěstí – v takových případech to platí dvojnásob. Prostě se zeptám a co horšího se může stát, než že řeknou ne. Většinou ale sami neví co s tím a moc rádi plody nabídnou. A takových lidí je mojí milí spousta.
Takže vzhůru do terénu a mějte oči otevřené!
Protože: Kdo má kdouli, ten to zkoulí! 😀
🍐Krásné kdoulování 🍐